Aktualności

Jak wygląda konsultacja pierwszorazowa z powodu podejrzenia endometriozy?

Jak wygląda konsultacja pierwszorazowa z powodu podejrzenia endometriozy?

Trwa ona zwykle ok. 40 min. W tym czasie przeprowadzam rozmowę na temat dolegliwości, dotychczasowego leczenia, chorób przewlekłych, ale także na temat Pani oczekiwań względem opieki. Następnie wykonuję badanie fizykalne oraz badanie ultrasonograficzne. Dzięki temu badaniu jestem w stanie wykluczyć istotne zagrażające Pani zdrowiu sytuacje, potwierdzić chorobę oraz ocenić jej zakres. W badaniu USG oglądam nie tylko macicę i jajniki, ale także układ moczowy, pokarmowy, struktury nerwowe i więzadła miednicy. Na koniec jest czas na wspólne ustalenie planu działania oraz na zadawanie pytań. Wybór „wizyty pierwszorazowej z USG” zalecam osobom, u których dotychczas nie postawiono diagnozy, których lekarz prowadzący rozpoznał chorobę, ale chce zasięgnąć tzn. „drugiej opinii” oraz Paniom, które mają endometriozę, ale najpewniej nie będzie ona leczona operacyjnie.

 

USG w algorytmie endometriozy

To badanie zalecam przede wszystkim pacjentkom, u których planowane jest leczenie operacyjne. Ma ono w szczególności znaczenie dla lekarza, który taką operację przeprowadza. Trwa ono ok. 40 min, w czasie których oceniam narząd rodny oraz inne struktury: końcowy odcinek jelita grubego, pęcherz moczowy, moczowody, nerki, struktury nerwowe w zakresie miednicy mniejszej, więzadła miednicy. Następnie sporządzam szczegółowy opis badania, który ma posłużyć do przeprowadzenia leczenia operacyjnego w sposób możliwie radykalny.

Badanie nie wymaga szczególnego przygotowania, ale stosowanie lekkostrawnej diety w dniu badania i 2-3 dni przed może poprawić jego czułość. Jeżeli boryka się Pani z zaparciami, można również pomyśleć o wykonaniu tzn. Enemy – oczyszczeniu końcowego odcinka jelita. Aktualnie nie zalecam pacjentkom przyjmowania doustnych środków przeczyszczających przed tym badaniem.