Zaleca się, aby młode kobiety, które nie mają żadnych dolegliwości, odbyły swoją pierwszą wizytę u ginekologa pomiędzy 17 a 18 rokiem życia.
Jeśli przed tym czasem pojawią się kłopoty zdrowotne, to powinno to skłonić młodą kobietę do wcześniejszej wizyty. Takimi problemami mogą być zbyt częste i obfite krwawienia, problemy z cerą czy stany zapalne. Sygnałem ostrzegawczym może być również brak miesiączki do 16 roku życia, lub bardzo skąpe miesiączki (plamienia).
U kobiet, u których problemy nie występują, warto zgłosić się do ginekologa przed rozpoczęciem współżycia. Najlepiej wyprzedzić inicjację seksualną ustaleniem takiej metody antykoncepcji, która będzie skuteczna i komfortowa.
Bardzo istotnym warunkiem pierwszej wizyty u ginekologa w przypadku młodych kobiet poniżej 18 roku życia, jest obecność opiekuna prawnego (jednego z rodziców) i jego pisemna zgoda na badanie oraz ewentualne stosowanie antykoncepcji.
Podczas spotkania należy powiedzieć ginekologowi, że jest to nasza pierwsza wizyta. Lekarze wiedzą, że jest to stresujące wydarzenie i niejednokrotnie przebieg takiego spotkania decyduje o późniejszym podejściu do wizyt w gabinecie ginekologicznym.
Pierwsza wizyta może przede wszystkim polegać na rozmowie z lekarzem, która pozwoli uzyskać odpowiedź na pytania o fizjologię, o konieczne badania czy antykoncepcję
Jak się przygotować do pierwszej wizyty.
Udając się na wizytę trzeba pamiętać w którym roku życia wystąpiła pierwsza miesiączka w życiu, a także kiedy była ostatnia miesiączka i opisać jak one przebiegają.
Podczas wizyty padnie pytanie o przebyte operacje i poważniejsze choroby. Lekarz zapyta także o stosowane w ciągu ostatniego czasu leki.
Istotny jest także wywiad rodzinny w kierunku występowania nowotworów- przed wizyta warto porozmawiać np. z rodzicami na temat występowania tego typu chorób w rodzinie.
Na pierwszej wizycie trzeba także powiedzieć czy ma się już za sobą inicjacje seksualną. To bardzo istotne, ponieważ inaczej bada się kobiety, które już współżyły i takie, które jeszcze nie mają za sobą pierwszego razu. Warto o tym powiedzieć, aby badanie nie było bolesne. Większości kobiet, które nie współżyły, lekarz nie zbada przez pochwę. Wykona u nich natomiast badanie ultrasonograficzne przez powłoki brzuszne